04.07.2024 | Petr Komárek | Aktuální zprávy

Mucha vyměnil Prostějov za Brno, do Chance Národní Ligy se po letech vrací Janetzký

Foto: Michal Málek (mfkvyskov.cz)
Výrazné změny nastaly po neúspěšné sezoně v brněnské Zbrojovce. Jihomoravský klub, který v tabulce obsadil až deváté místo, přivedl nové trenéry i posily všech řad. Vedle toho podepsal novou smlouvu s jednou z opor, sedm tváří nicméně z druhého největšího města České republiky odešlo.

Do nové sezony Chance Národní Ligy povede Brňany jako hlavní trenér osmačtyřicetiletý Jaroslav Hynek. Předtím působil u mládeže Olomouce a Baníku Ostrava, na lavičce účastníka Chance Ligy Dukly Praha nebo ve slovenské Žilině. Hynkovým asistentem se stal Richard Polák, který s ním spolupracoval už během angažmá v Dukle a Žilině.

Z hráčských posil dosud Zbrojovka oznámila šest jmen. Brankáře Filipa Muchu (na úvodním snímku), obránce Filipa Štěpánka a Šimona Mičudu, záložníky Jakuba Janetzkého a Nicolase Martinka a útočníka Carla Matekoviče.

Dvaatřicetiletý Mucha je synem bývalého asistenta trenéra Brna Josefa Muchy. Chance Národní Ligu chytal za Prostějov, kde zaznamenal celkem 56 zápasů. Rok strávil o ligu výš v Teplicích, kde si připsal šestnáct startů a odkud také do Zbrojovky přestoupil. Na Srbské by měl nahradit Martina Berkovce, kterému vypršela smlouva. Muchovým parťákem bude Dominik Sváček, jehož Zbrojovka po předchozím hostování koupila z Plzně.

Pětadvacetiletý Štěpánek zná druhou nejvyšší soutěž z Vyškova, kde dělal i kapitána. V dresu MFK odehrál rovných 80 utkání s bilancí čtyř branek, vedle toho si s ním dvakrát vyzkoušel baráž o Chance Ligu. Dvacetiletý Slovák Mičuda přestoupil do jihomoravské metropole z Trenčína. Člen mládežnických reprezentací hrál v rodné zemi druhou ligu za Púchov a první ligu za Trenčín a Banskou Bystricu. Mezi slovenskou elitu zasáhl do sedmnácti zápasů.

Sedmadvacetiletý Janetzký kopal Chance Národní Ligu za mateřskou Opavou (59 startů, šest gólů), s níž v roce 2018 postoupil do Chance Ligy. V té nastupoval i za Jablonec a v posledních pěti letech za Zlín. Dohromady si zde připsal 172 utkání, ve kterých patnáctkrát skóroval a na devět branek přihrál. Zatímco Janetzký do Brna přestoupil, třiadvacetiletý Martinek se vrátil z hostování v Kroměříži. Na jaře za Hanáckou Slavii v Chance Národní Lize zaznamenal sedm startů a jeden gól, předtím na podzim za Zbrojovku pět střetnutí. Zkušenosti má také z druhé slovenské ligy, kde působil v Dubnici nad Váhom. Dvacetiletý Chorvat Matekovič přestoupil do Zbrojovky z Lokomotivy Záhřeb, za níž v elitní chorvatské soutěži vsítil tři branky v pětadvaceti utkáních.

V Králově Poli zůstává také Roman Potočný. Zkušený třiatřicetiletý záložník, jenž prošel Libercem, Baníkem Ostrava, Zlínem, Plzní nebo Českými Budějovicemi, se s Brnem dohodl na roční smlouvě s opcí. Ve Zbrojovce v minulé sezoně hostoval z českobudějovického Dynama a během 28 zápasů se osmkrát trefil a na tři góly nahrál. Novou smlouvu naopak Jihomoravané vedle zmiňovaného Berkovce nepodepsali ani s Adamem Fouskem, Guinejci Kamso Marou a Simonem Falettem nebo Dánem Kristofferem Jörgenssenem. Z hostování se do Plzně vrátil obránce Josef Koželuh, který následně posílil Liberec, do Podbrezové přestoupil slovenský útočník Peter Juritka.