14.06.2024 | Petr Komárek | Trenér měsíce

Vyplatily se nám zkušenosti i široký kádr, říká k záchraně trenér Prostějova Kučera

Foto: sigmafotbal.cz
Zatímco hráč měsíce května Lukáš Matějka oslavil s Duklou titul a postup do FORTUNA:LIGY, vítěz hlasování mezi trenéry zvládl zcela opačný těžký úkol. Radim Kučera dovedl Prostějov k záchraně, s Hanáky nakonec v tabulce obsadil dvanácté místo. Někdejší kouč Znojma, Ostravy nebo Teplic v klubu pokračuje. Pro novou sezonu pomáhá budovat nový tým, s nímž se hlavně bude chtít vyhnout záchranářským starostem. Změnu k lepšímu si slibuje i od nového stadionu, který Prostějovu ukončí období, kdy musí ke každému ligovému duelu cestovat.

Byl pro vás letošní květen jedním z nejhektičtějších měsíců dosavadní trenérské kariéry?
Z pohledu našeho postavení v tabulce ano. Věděli jsme, že musíme získat co nejvíce bodů, abychom se zachránili. Bylo to hodně náročné. I sezony předtím v Teplicích nebo Baníku ale byly těžké. S Teplicemi jsme také hráli o záchranu, v Baníku byl zase daleko větší tlak od fanoušků a médií. Byl to jiný tlak než v Prostějově. Tady šlo hodně o žití a nežití ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. Věděli jsme, že kdykoliv zaváháme, ať už doma proti Příbrami nebo Opavě, můžeme ztratit poslední šanci na záchranu. Klíčové bylo, že jsme tyhle zápasy dokázali zvládnout.

Každé utkání jste tak brali, jako kdyby bylo vaše poslední v sezoně?
Vždycky jsme vycházeli z nějakého základu. Tabulka byla ale enormně našlapaná, vyhráli jsme a soupeři okolo nás také. Před sezonou jsem si řekl, že 33 bodů bude stačit k záchraně a potřebujeme nějakých šest výher. Nakonec nám to ale vůbec nestačilo, 35 bodů byl masakr. Věděli jsme, že zápasy musíme zvládat. Když vám to vychází na součet bodů a soupeře ještě můžete dohnat, vlívá vám to krev do žil. V momentě, kdy ztratíte šanci na záchranu několik kol před koncem jako třeba Kroměříž, je to vždycky frustrující. Proto jsme museli vyhrávat, abychom pořád měli o co hrát.

Jak to hráči zvládali hlavou?
Byla to naše extrémně důležitá povinnost a klukům to kolikrát svazovalo myšlení a nohy. Před zápasem si můžete stanovit taktiku, ale potom dostanete první gól nebo soupeř bude mít lepší začátek. Najednou se bijete s výsledkem, měli jsme to tak s Příbramí i Opavou. Povinnost získat tři body vám to dělá ještě těžší, ale hráči to zvládli excelentně. Ukázali dobré morální vlastnosti. Hodně se nám vyplatil široký kádr. Když jsme sáhli ke změnám, náhradníci dodali přidanou hodnotu z hlediska kvality. Zápas jsme pak dokázali otočit nebo zvládnout závěr.

Záchranu jste ale do posledního kola neměli jistou. Jak to v kabině vypadalo před závěrečným zápasem na Žižkově?
Kalkulovali jsme s tím, že když Opava porazí Jihlavu a Příbram vyhraje o dva góly, bude nám v minitabulce s Jihlavou a Příbramí stačit i remíza. Od toho jsme se odráželi. Samozřejmě jsme průběžně sledovali další výsledky a podle nich jsem předával informace našemu kapitánovi Koudelkovi. Nechtěli jsme ale dostat gól, kterým bychom se dostali pod tlak. Na Žižkově nám to od začátku vycházelo, zatímco ostatní výsledky nám moc nenahrávaly. Potom se to ale začalo otáčet, navíc jsme vstřelili branku, což pro nás bylo hodně výhodné. Pak už jsme to dobře dohráli, hráči to zvládli perfektně. Možná nám pomohla i zkušenost z posledních sezon. Prostějov v nich hrál o záchranu, třeba loni se zachránil až výhrou v posledním kole nad béčkem Slavie. Když hrajete tři roky o záchranu, hráči už v tom trochu umí chodit. Stavěli jsme na mentální odolnosti hráčů, kteří jsou v Prostějově déle, a vyplatilo se nám to. Morálně jsme to urvali.

Pokud vím, v Prostějově pokračujete…
Ano, zůstávám. Měl jsem smlouvu postavenou tak, že když se zachráníme, automaticky se mi prodlouží o dva roky. Kdybychom to nezvládli, smlouva by mi samozřejmě zanikla. Byla tam ale i možnost dalšího jednání o případném trénování v MSFL.

Co teď děláte pro to, aby se Prostějov v příští sezoně vyhnul bojům o záchranu?
Všichni chceme, aby se uplynulá sezona už neopakovala. Od vedení přes trenéry až po hráče. Ze starého týmu sedmi klukům skončilo hostování a vrátili se do svých klubů. Momentálně skládáme nový tým, který by se pohyboval v lepších patrech tabulky. Hlavně nechceme hrát o záchranu. Je ale potřeba říct, že FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA je poslední roky abnormálně vyrovnaná. Každý zápas je těžký a je jedno, jestli hrajete proti prvnímu, nebo poslednímu.

Kvůli rekonstrukci stadionu musel Prostějov celou sezonu odehrát v azylu v Holici. Vnímal jste jako hendikep, že jste nemohli hrát ve svém?
Když jsem přicházel, trochu jsem to vnímal jako jeden z faktorů, který může být doopravdy proti nám. Považoval jsem spíš za nevýhodu, že prakticky všechny zápasy odehrajeme venku. Holický stadion je ale celkem útulný, bylo tam dobře připravené hřiště. Nakonec jsme tam nasbírali celkem dost bodů, nějaký domov jsme si tam svým způsobem vytvořili a jako hendikep jsme to nebrali. Doma je ale prostě doma. Když nehrajete ve svém, pořád musíte někam cestovat. Nemáte výhodu, že hrajete na trávníku, které znáte nejlíp ze všech týmů. I fanoušků bude určitě chodit víc do Prostějova než do Holice. Věřím, že na novém prostějovském stadionu si vytvoříme tvrz, kam budou chodit diváci a kde hráči budou podávat velice dobré výkony. Může to pro nás být další velké plus.