17.06.2024 | Tomáš Secký | Rozhovory

Holeňák po úspěšné záchranářské misi končí na lavičce Varnsdorfu

Foto: fkvarnsdorf.cz
Miroslav Holeňák ukončil své trenérské angažmá u A týmu Varnsdorfu. Stalo se tak na vlastní žádost po vzájemné dohodě s ředitelem klubu Vlastimilem Gabrielem. Jeho nástupcem se stal čtyřiapadesátiletý Ivan Kopecký, jenž se vrací do dobře známého prostředí. V roli asistenta byl v roce 2015 u historického postupu Severočechů do nejvyšší soutěže.

Miroslav Holeňák převzal varnsdorfské mužstvo v létě před sezónou 2022/2023 po Pavlu Drskovi. Předtím působil v roli asistenta v libereckém Slovanu. První sezóna v roli hlavního trenéra mu vyšla náramně. Varnsdorf ještě pár kol před koncem základní části pokukoval po baráži, nakonec z toho však bylo šesté místo s 43 body. První komplikace musel osmačtyřicetiletý rodák ze Zlína řešit před startem sezóny 2023/2024. Varnsdorf opustila většina hráčů základní sestavy, která na severu Čech působila řadu let. Kádr doplnila řada mladých, ale talentovaných hráčů.

Ve Varnsdorfu jste působil dvě sezóny, jaké byly?
Strašně si vážím, že jsem mohl působit ve Varnsdorfu, protože to pro mě bylo poprvé v kariéře v pozici hlavního trenéra. První sezónu jsem si doslova užíval. Mám takové přirovnání, že jsme si pluli po klidném moři (směje se). Zdědil jsem výborný tým po Pavlu Drskovi a všechno šlapalo tak, jak mělo. Měli jsme spoustu zkušených hráčů, dokonce jsme pošilhávali i po baráži, což se nakonec nepovedlo. Ale byla to skvělá sezóna.

Potom ale přišel zlom. Odešlo nám asi jedenáct hráčů, z toho většina ze základní sestavy. Což je hrozně moc. Přišli ale mladí kluci, leckdy i z nižších soutěží. Chvíli trvalo, než se rozehráli, než získali herní praxi a zkušenosti z profesionálního fotbalu. Na to jsme trochu dojížděli v podobě výsledků. Herně to bylo dobré, ale nedařilo se nám dotáhnout zápasy do vítězného konce. Nakonec z toho bylo dvanáct kol bez vítězství. A z klidného moře byla bouře (směje se). Těžké časy, ale jsem hrozně rád, že jsme se z toho „nepodělali“ a zvládli jsme to.

Každá sezóna mi dala něco, do trenérské praxe se mi to určitě hodí. Jsem hlavně rád, že předávám tým s čistým štítem, který se zachránil. Bylo pro mě důležité, aby ve Varnsdorfu zůstala profesionální soutěž.

Během vašeho angažmá jste dokázal posunout některé hráče do FORTUNA:LIGY. V tomhle směru panuje určitě spokojenost, ne?
Byl to jeden z našich cílů společně s panem Gabrielem. Chtěli jsme předvádět atraktivní fotbal, aby z něho měli diváci radost a těšili se na další zápasy. Zároveň jsme chtěli vychovat nějaké hráče. Bylo by fajn, kdyby někdo vylétl, prodal se, a do klubu by tak „přitekly“ alespoň nějaké finance. Jsem rád, že se nám to v několika případech podařilo. Některé hráče jsme posunuli do ligy, jiné třeba i do klubů ve druhé lize. Toho si cením. Musím ale vyzdvihnout kluky. Skvěle se mi s nimi pracovalo. Táhli jsme za jeden provaz, kluci pracovali, chtěli a byli jsme odměněni záchranou. Základem byla i disciplína. Celou sezónu jsme vlastně odehráli bez červené karty.

Nyní vás čeká návrat do Liberce. Bylo to těžké rozhodování?
Žádné rozhodnutí není jednoduché. Ve Varnsdorfu jsem byl hrozně rád. Znovu opakuji, vážím si té příležitosti, kterou mi dal pan Gabriel. Ale myslím si, že dvě sezóny byly tak akorát. Cítil jsem, že se potřebuji posunout zase trochu výš a mít před sebou další výzvu, motivaci. Ve Varnsdorfu jsem zažil dvě rozdílné sezóny, které mi daly všechno, co mohly. Když byla možnost vrátit se tzv. „domu“ do Liberce, tak samozřejmě to srdíčko tam pořád je. Člověk by se měl učit celý život a věřím, že mi nová mise dá další zkušenosti a vědomosti.

Rád bych Miroslavu Holeňákovi poděkoval za profesionální práci, kterou ve Varnsdorfu odváděl. V jeho osobním i profesním životě mu přeji co nejvíce úspěchů,“ dodal ředitel klubu Vlastimil Gabriel. 

K letní přípravě se hráči sejdou v úterý 18. června v Kotlině.